Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Sve što treba da znate o kondilomima, uzročnicima, simptomima, dijagnozi i mogućim terapijama. Da li vakcine protiv HPV-a zaista deluju?
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest se prenosi pretežno polnim putem i može izazvati brojne tegobe, a u nekim slučajevima čak i ozbiljnije zdravstvene probleme.
Šta su kondilomi i kako se prenose?
Kondilomi su posledica infekcije HPV virusom, koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu. Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezopasne kožne promene, dok drugi (poput tipova 16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do razvoja malignih oboljenja.
Prenos se dešava seksualnim kontaktom, ali i blagim dodirom sluzokoža. Takođe, moguća je vertikalna transmisija sa majke na dete tokom porođaja.
Simptomi i klinička slika
Kondilomi se kod žena najčešće javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, a ređe unutar vagine. Kod muškaraca se nalaze na penisu, prepucijumu, frenulumu ili otvoru uretre. Promene su obično mekane, izdužene, beličaste ili ružičaste boje, sa karakterističnom "karfiolastom" površinom.
U početku su mali, ali vremenom mogu postati voluminozni. Mogući su sekundarni problemi kao što su maceracija, krvavljenje i neprijatan miris.
Dijagnoza kondiloma
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a u nekim slučajevima su potrebna dodatna ispitivanja kao što su:
- Test sirćetnom kiselinom
- Histološka analiza
- Kolposkopija (kod žena)
Važno je naglasiti da se HPV virus ne može detektovati analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.
Mogućnosti lečenja
Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno, jer terapije uglavnom eliminišu vidljive promene, ali ne i sam virus. Najčešći načini lečenja uključuju:
1. Krioterapija (tečni azot)
Bezbolna metoda koja se ponavlja na svaka 3-4 dana do potpunog nestanka promena. Ponekad je dovoljno 2-3 tretmana, dok u težim slučajevima lečenje može trajati i do godinu dana.
2. Laserska terapija
Posebno efikasna za unutrašnje kondilome (u vagini ili rektumu). Laserska vaporizacija se može primenjivati i tokom trudnoće.
3. Topikalni lekovi
Uključujući podofilotoxin, trihlorsirćetnu kiselinu i 5-fluorouracil kreme. Ove terapije zahtevaju strpljenje i redovnu primenu.
4. Hirurško uklanjanje
Za veće i upornije promene. Može se izvesti klasičnom hirurgijom ili radiotalasima.
HPV vakcine
U poslednje vreme se sve više govori o vakcinama protiv HPV-a (kao što su Cervarix i Gardasil), koje deluju na kancerogene tipove virusa. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze.
Iako u mnogim zemljama vakcine ulaze u obavezni kalendar vakcinacije, u našoj zemlji se još uvek mogu naći samo u slobodnoj prodaji. Studije pokazuju visoku efikasnost vakcina u prevenciji raka grlića materice, posebno kada se primene pre prvog seksualnog kontakta.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju neprijatnu, ali u većini slučajeva bezopasnu pojavu. Ključno je pravovremeno prepoznavanje simptoma i konsultovanje sa stručnjacima. U slučaju sumnje na infekciju, preporučuje se traženje drugog mišljenja pre početka terapije.
Iako lečenje može biti dugotrajno i zahtevno, većina pacijenata uspeva da kontroliše simptome. Preventivne mere, uključujući vakcinaciju i bezbednije seksualne navike, mogu značajno smanjiti rizik od infekcije.