Rešenja za problematičnu kožu lica - Saveti za negu i lečenje akni
Saznajte kako pravilno negovati problematičnu kožu lica, koje proizvode koristiti za masnu i suvu kožu, te kako rešiti probleme sa aknama i bubuljicama.
Rešenja za problematičnu kožu lica - Saveti za negu i lečenje akni
Problem sa aknama i bubuljicama može biti izuzetno frustrirajuć, bez obzira da li se radi o tinejdžerima ili odraslima. Mnogi se bore sa masnom T-zonom, suvom kožom ili upornim bubuljicama koje ostavljaju fleke i ožiljke. U ovom članku ćemo razmotriti najbolje načine za negu problematične kože i rešavanje ovih problema.
Zašto sapuni nisu idealni za lice
Mnogi ljudi koriste obične sapune za pranje lica, ali ovo može dovesti do prekomernog isušivanja i zatezanja kože. Čak i blaži sapuni poput Dovea mogu poremetiti prirodni balans kože. Umesto sapuna, preporučuje se korišćenje specijalizovanih gelova za umivanje namenjenih za problematičnu kožu.
Najbolji proizvodi za različite tipove kože
Za masnu i kombinovanu kožu
Proizvodi kao što su La Roche-Posay Cleanance gel ili Sebamed pena za umivanje su odličan izbor za masnu i kombinovanu kožu. Oni blago čiste pore ne isušujući previše kožu.
Za suvu i osetljivu kožu
Avene linija za osetljivu kožu, posebno njihova termalna voda i kreme sa hijaluronskom kiselinom, pružaju hidrataciju bez iritacije.
Za akne i upaljene bubuljice
Lekoviti preparati kao što su Sona gel, Skinoren (sa azelain kiselinom) i Klindamicin gel (antibiotik) mogu biti veoma efikasni protiv upaljenih bubuljica. Međutim, ove preparate je najbolje koristiti po savetu dermatologa.
Prirodni tretmani koji pomažu
Pored farmaceutskih proizvoda, neki prirodni sastojci mogu pomoći u borbi protiv bubuljica:
- Čaj od koprive i sladića - Pomazu u regulisanju hormona i detoksikaciji organizma
- Ulje čajevca - Snažno antibakterijsko sredstvo (uvek razblažiti pre nanošenja)
- Zeleni čaj - Može se koristiti i za pijenje i za obloge na lice
- Med i cimet - Prirodna antibakterijska maska
Hormonski faktori i akne
Kod mnogih osoba, akne su povezane sa hormonskim disbalansom. Povišeni androgeni hormoni (kao što je testosteron) mogu dovesti do prekomernog lučenja sebuma i začepljenih pora. U ovim slučajevima, osim lokalnih tretmana, može biti neophodno regulisanje hormona uz pomoć lekara.
Ishrana i način života
Iako ishrana ne uzrokuje direktno akne, neke studije pokazuju da određene namirnice mogu pogoršati stanje:
- Mlečni proizvodi (posebno obrano mleko)
- Hrana sa visokim glikemijskim indeksom (belo brašno, šećer)
- Preradjena hrana i brza hrana
Povećan unos vode, svežeg voća i povrća može doprineti zdravijoj koži.
Kada posetiti dermatologa?
Ako problemi sa kožom perzistiraju uprkos redovnoj nezi i isprobavanju različitih proizvoda, preporučuje se poseta dermatologu. Teži oblici akni kao što su cistične akne zahtevaju specijalističko lečenje, koje može uključivati:
- Jače topikalne preparate (retinoidi, antibiotici)
- Oralne antibiotike
- Hormonsku terapiju (kod žena)
- Izotretinoin (Roakutan) za najteže slučajeve
Zaključak
Negovanje problematične kože zahteva strpljenje i doslednost. Ključno je pronaći proizvode koji odgovaraju vašem tipu kože, izbeći agresivne sapune i alkoholne tonike, te voditi računa o ishrani i načinu života. Ako problemi perzistiraju, konsultacija sa dermatologom može otkriti osnovni uzrok i ponuditi najefikasnije rešenje.